Emilie Ågheim Kalkenberg blir å finne på elitelandslaget også i OL-sesongen 2021/22. Foto: Roger Marthinsen

Emilie berget landslagsplassen!

Skrevet av Roger Marthinsen
27.03.2021 12:16 - OPPDATERT 28.03.2021 07:01

Emilie Ågheim Kalkenberg er klar for sin fjerde sesong på elitelandslaget.

Norges Skiskytterforbund har tatt ut sine landslag til 2021/2022-sesongen, og det er nå klart at Emilie Ågheim Kalkenberg er klar for en ny sesong på elitelandslaget.

Trolig var det den imponerende sesonginnspurten, med seier i IBU Cup og en 5. og 10. plass i verdenscupavslutningen i Østersund, som gjorde at det ikke var mulig for landslagstrenerne å ta 23-åringen med også på neste års landslag. 

– Gode resultater i World Cup teller positivt i forhold til vurderingene om hvem som skal på elitelag. Så den siste helgen var veldig positiv for Emilie på alle måter, sa trener Sverre Huber Kaas til Rana No, like før landslaget ble offentliggjort. 

Emilie fikk selv beskjeden i går kveld, og er selvfølgelig glad for at hun er med videre på elitelandslaget.

– Jeg er veldig glad for å fortsette på laget og gleder meg til å ta fatt på nye måneder, for å utvikle meg videre til neste sesong, sier hun til Rana No. 

Den kommende sesongen er blant annet OL et av sesongens høydepunkt. Dét gjør sesongen vil bli spesiell med tanke på oppkjøringen, ettersom Beijing ligger i høyden. 

– Det blir mye trening i høyden, forhåpentligvis, hvis koronasituasjonen tillater det, slik at vi kan forberede oss godt, sier Emilie. 

Også Marthe Kråkstad Johansen får fornyet tillit på utviklingslandslaget, etter en meget imponerende debutsesong med sterke prestasjoner både i IBU Cup og EM. 

Skiskytterforbundet opprettholder dagens landslagsstruktur med to elitelag, to senior utviklingslag, to junior utviklingslag og ett IPC-lag. Det er like mange kvinner og menn på hvert lag.

[annonse]
Uttak landslag 2021/22-sesongen:

Elite kvinner: Tiril Kampenhaug Eckhoff (Fossum IF), Emilie Kalkenberg (Skonseng UL), Karoline Knotten (Vingrom IL), Ida Lien (Simostranda IL), Marte Olsbu Røiseland (Froland IL), Ingrid Landmark Tandrevold (Fossum IF)

Trenere: Patrick Oberegger og Sverre Huber Kaas

Elite menn: Erlend Øvereng Bjøntegaard (IL Bevern), Johannes Thingnes Bø (Markane IL), Tarjei Bø (Markane IL), Vetle Sjåstad Christiansen (Geilo IL), Johannes Dale (Fet Skiklubb), Sturla Holm Lægreid (Bærums Skiklubb)

Trenere: Egil Kristiansen og Siegfried Mazet

Utvikling kvinner senior: Juni Arnekleiv (Dombås IL), Jenny Enodd (Budal IL), Karoline Erdal (Førde IL), Ragnhild Femsteinevik (Hålandsdal IL), Marthe Kråkstad Johansen (Bossmo&Ytteren IL), Åsne Skrede (Geilo IL)

Trener: Sverre Olsbu Røiseland

Utvikling menn senior: Aleksander Fjeld Andersen (Geilo IL), Filip Fjeld Andersen (Geilo IL), Sverre Dalen Aspenes (Skatval skilag), Sivert Guttorm Bakken (Vingrom IL), Endre Strømsheim (Bærums Skiklubb), Vebjørn Sørum (Søndre Ål Sportsklubb)

Trener: Anders Brun Hennum

U23 kvinner: Maren Bakken (Os IL), Hedda Thoresen Tretteteig Bolstad (Simostranda IL), Hanna Børve (Kvam langrenn og skiskyttarklubb), Gro Njølstad Randby (Ivrig IL), Tuva Aas Stræte (Hønefoss Skiskytterklubb), Synne Owren (Vingrom IL)

Trener: Halvor Jørstad

U23 menn: Vemund Kragh (IL Bevern), Martin Nevland (Figgjo IL), Vetle Rype Paulsen (Lier IL), Jørgen Solhaug Sæter (Os IL), Martin Uldal (Birkenes IL), Mats Øverby (Lier IL)

Trener: Ronny Andre Hafsås

Para: Nils Erik Ulset (Tingvoll IL)