Her er Ernas nye regjering

Skrevet av Roger Marthinsen
24.01.2020 13:30

Ny regjering utnevnt av Kongen har i statsråd i dag. Flere ministere som fortsetter i regjering, bytter plass.

Kongen har i statsråd i dag gjort endringer i regjeringen, etter at Fremskrittspartiet besluttet å trekke seg fra regjeringen.

Dette er den nye regjeringen, utgått av Høyre, Venstre og Kristelig Folkeparti:

Statsminister Erna Solberg (H)

Kunnskaps- og integreringsminister Trine Skei Grande (V)

Barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF)

Finansminister Jan Tore Sanner (H)

Justis- og innvandringsminister Monica Mæland (H)

Helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

Utanriksminister Ine Eriksen Søreide (H)

[annonse]
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H)

Distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland (H)

Forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H)

Kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H)

Næringsminister Iselin Nybø (V)

Samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF)

Landbruks- og matminister Olaug Vervik Bollestad (KrF)

Utviklingsminister Dag Inge Ulstein (KrF)

Forskings- og høgare utdanningsminister Henrik Asheim (H)

Fiskeri- og sjømatminister Geir Inge Sivertsen (H)

Kultur- og likestillingsminister Abid Raja (V)

Olje- og energiminister Tina Bru (H)

Klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V)

-----

Her er endringene som er gjort: 

Kulturminister Trine Skei Grande er utnemnd til kunnskaps- og integreringsminister.

Kunnskaps- og integreringsminister Jan Tore Sanner er utnemnd til finansminister.

Kommunal- og moderniseringsminister Monica Mæland er utnemnd til justis- og beredskapsminister.

Statsråd Bent Høie overtar i tillegg til de sakene han bestyrer i Helse- og omsorgsdepartementet, styring av eldre- og folkehelsearbeidet i same departement.

Næringsminister Torbjørn Røe Isaksen er utnemnd til arbeids- og sosialminister.

Stortingsrepresentant Linda Hofstad Helleland er utnemnd til distrikts- og digitaliseringsminister.

[annonse]
Digitaliseringsminister Nikolai Astrup er utnemnd til kommunal- og moderniseringsminister.

Forskings- og høgare utdanningsminister Iselin Nybø er utnemnd til næringsminister.

Stortingsrepresentant Knut Arild Hareide er utnemnd til samferdselsminister.

Stortingsrepresentant Henrik Asheim er utnemnd til forskings- og høgare utdanningsminister.

Statssekretær Geir Inge Sivertsen er utnemnd til fiskeri- og sjømatminister.

Stortingsrepresentant Abid Raja er utnemnd til kultur- og likestillingsminister.

Stortingsrepresentant Tina Bru er utnemnd til olje- og energiminister.

Statssekretær Sveinung Rotevatn er utnemnd til klima- og miljøminister.

Samtidig har Kongen i statsråd gitt statsrådene Siv Jensen, Sylvi Listhaug, Anniken Hauglie, Jon Georg Dale, Ola Elvestuen, Terje Søviknes, Harald Tom Nesvik, Ingvil Smines Tybring-Gjedde og Jøran Kallmyr avskjed i nåde.

-----

Nye politiske rådgivere:

For statsminister Erna Solberg (H): Peder Weidemann Egseth (H)

For kunnskaps- og integreringsminister Trine Skei Grande (V): Lars Brandsås (V)

For barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF): Maria Moe (KrF)

For finansminister Jan Tore Sanner (H): Serine Jonassen (H)

For justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H): Kristoffer Aardal Hanssen (H)

For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H): Saliba Andreas Korkunc (H) – permisjon 28.01.–26.07.2020. Erlend Svardal Bøe (H) – vikar fra 13.01–20.07.2020

For utanriksminister Ine Eriksen Søreide (H): Marte Ziolkowski (H)

For arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H): Hannah Sumea Atic (H)

For distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland (H): Maren Aasan (H)

For forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H): Johannes Utvåg (H)

For kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H): Jenny Clemet von Tetzschner (H)

For næringsminister Iselin Nybø (V): Britt Giske Andersen (V)

For landbruks- og matminister Olaug Vervik Bollestad (KrF): Erlend Kjærnsrød (KrF)

For utviklingsminister Dag-Inge Ulstein (KrF): Kristine Gripsgård (KrF) – permisjon 08.11.2019–30.04.2020. Sondre Olsen (KrF) – vikar 08.11.2019–30.04.2020

For forskings- og høgare utdanningsminister Henrik Asheim (H): Therese Eia Lerøen (H)

For kultur- og likestillingsminister Abid Raja (V): Emma Lind (V)

For olje- og energiminister Tina Bru (H): Tony Christian Tiller (H)

For klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V): Even Aronsen (V)

-----

Nye statssekretærer

I forbindelse med endringene i regjeringen er en rekke statssekretærer gikk avskjed i nåde, og nye er kommet inn. Her er oversikten over statsrådenes statssekretærer:

For statsminister Erna Solberg (H)

Lars Øy (H), Ingvild Næss Stub (H), Sunniva Ihle Steinstad (H), Rune Alstadsæter (H), Audun Rødningsby (V), Hans Olav Syversen (KrF), Oluf Ulseth (H)

For kunnskaps- og integreringsminister Trine Skei Grande (V)

Jan Christian Kolstø (V), Grunde Kreken Almeland (V), Anja Johansen (V)

For barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF)

Julian Thomas Farner-Calvert (KrF), Jorunn Hallaråker (KrF), Julie Kristine Kordahl (KrF, 25 prosent stilling)

For finansminister Jan Tore Sanner (H)

Magnus Thue (H), Kari Elisabeth Olrud Moen (H), Geir Straume Olsen (V), Sverre Vatnar (KrF), Maria Kristine Strandskog Göthner (H)

For justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H)

Lars Jacob Hiim (H), Thor Kleppen Sættem (H)

[annonse]
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

Anne Grethe Erlandsen (H), Maria Jahrmann Bjerke (H) – permisjon frå 16. januar – 2. oktober 2020, Inger Klippen (H) – konstituert frå 1. januar – 4. oktober 2020

For utanriksminister Ine Eriksen Søreide (H)

Audun Halvorsen (H), Marianne Hagen (H), Jens Frølich Holte (H)

For arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H)

Vegard Einan (H), Saida Roshini Begum (H)

For distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland (H)

Paul Chaffey (H), Anne Karin Olli (H)

For forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H)

Tone Skogen (H)

For kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H)

Heidi Karin Nakken (H), Harald Furre (H)

For næringsminister Iselin Nybø (V) 

Lucie Katrine Sunde-Eidem (V)

For samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF)

Anders Bjørnsen Werp (H), Ingvild Ofte Arntsen (KrF), Ingelin Noresjø (KrF)

For landbruks- og matminister Olaug Vervik Bollestad (KrF)

Julie Kristine Kordahl (KrF – 75 prosent stilling), Widar Skogan (KrF)

For utviklingsminister Dag-Inge Ulstein (KrF)

Aksel Jakobsen (KrF)

For forskings- og høgare utdanningsminister Henrik Asheim (H)

Aase Marthe Johansen Horrigmo (H)

For fiskeri- og sjømatminister Geir Inge Sivertsen (H)

Trine Danielsen (H)

For kultur- og likestillingsminister Abid Raja (V)

Knut Aastad Bråten (V)

For olje- og energiminister Tina Bru (H)

Odd Emil Ingebrigtsen (H)

For klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V)

Mathias Fischer (V), Maren Hersleth Holsen (V)

[annonse]

Debatt
Rana No oppfordrer leserne til saklig debatt!
Tenk over hva man skriver og vis hensyn. Kommentarfeltet overvåkes av våre moderatorer. Grove overtredelser av normal debattskikk kan straffes med utestengelse.